Lameda päikesekollektori (lamekollektori ka plaatkollektori) tööpõhimõte on üldtuntud elektrit tootvatest päikesepaneelidest vägagi erinev. Päikesekiirgus soojendab plaati, mis omakorda soojendab vett. Vesi juhitakse mahutisse ning sealt edasi tarbimisse. Oluline on teada, et plaatidega päikesepaneelid on ehitatud spetsiaalselt ühe eesmärgi jaoks – kuuma vee saamiseks. Tavaliselt on plaatide materjaliks vask ja raamid valmistatakse alumiiniumist ja ilmastikukindlalt töödeldud puidust.
Erinevused vaakumtorukollektorite ning vaskplaatidega lamekollektorite vahel on üldjoontes järgmised:
  • Lamekollektorid ning nende paigaldus on tunduvalt odavam;
  • Vaskplaatidega lamekollektor ei vaja akumulatsioonipaaki, kuna süsteemis ringleb vesi;
  • Vaskplaatidega lamekollektor on madalama efektiivsusega;
  • Lamekollektorid ning nende paigaldus on vaakumtorukollektoritest odavam.
  • Plaatkollektorid on teadaolevalt madalama efektiivsusega, kui neid võrrelda vaakumkollektortorukollektoritega esimese viie aasta jooksul (aastane energiasaagis on keskmiselt 15% väiksem). Kuna Eestis pole vastavaid testuurmisi läbi viidud, siis saab toetuda näiteks Saksamaal Deutsche Bundesstiftung Umwelt poolt teostatud töödele (vaata aruande elektroonses versioonis faili nimetusega Deutsche Bundesstiftung Umwelt 2008 Test 3);
Neid aspekte arvesse võttes sobib vaskplaadiga päikesekollektor rohkem suure veetarbimisega objektidele (nt farmidesse) ning vaakumtorukollektor kohtadesse, kus on tarbevee kõrval olulisel kohal ka näiteks põrandaküte (majapidamised, tervisekeskused, jne.)
Vaskplaatidega lamekollektorite kujunduse erinevused vaakumtorudega kollektoritest on näidatud alljärgneval joonisel (Joonis 4).

Joonis 4. Plaatkollektori konstruktsioon
1. Alumine klaaskate, 2. Vaskplaadi kate. Stiilne, must kroomplaat on vastupidavast materjalist, võimaldades efektiivsemat töötulemust, 3. Vaskplaat. Võrdlemisi suured vaskplaadid kannatavad kõrgemat rõhku, saavutades küllaltki suure väljundvõimsuse, 4. Isolatsioonikiht. Aitab vältida soojakadu ning tagada sellega ka parema töötulemuse, 5. Küttetoru, 6. Terasest alusplaat, 7. Alumiiniumist kaitsekiht. See tagab stabiilsuse ning kaitseb paneeli niiskuse eest, võimaldab kerge juurdepääsu paneelile remondi ning hooldustööde tarvis, 8. Alumiiniumist raam. Stiilne välimus ning korrosioonivastane kaitse. Raami küljes asetsevad kinnitused võimaldavad paneeli kergesti ning kiiresti paigaldada, 9. Pealmine klaaskate. Raam on kaetud spetsiaalse tugevdatud klaasiga, tagamaks paneeli pika eluea ja täieliku kaitse niiskuse eest.

Plaatkollektor WESTFA tugevaid külgi:
  • Suveperioodil tootlikum, kuna päikeselisi päevi on rohkem (otsest päikesekiirgust);
  • Pilvise ilmaga suudavad plaatkollektorid WESTFA paremini hajusat kiirgust püüda;
  • Tugev kest (alumiiniumraam + karastatud katteklaas);
  • Kasutusvõimalused (ka katusesse või fassaadi integreerituna) talveperioodil või pilves ilmaga on tootlikkus väiksem.
Eelnevaid aspekte arvesse võttes, sobib vaskplaatidega lamekollektor rohkem suure veetarbimisega objektidele (nt farmidesse) ning vaakumtorukollektor kohtadesse, kus on tarbevee kõrval olulisel kohal ka näiteks põrandaküte (majapidamised, tervisekeskused jne).

Uudiste arhiiv

Soletek OÜ

KMKR: EE101418960
Reg. nr.: 11786239
Swedbank EE702200221049381297

Kontaktid

Telefon: +372 508 4940
Koduleht: www.soletek.eu

© Soletek 2015